Lapas darbībā iespējami traucējumi.

Keramikas kolekcija

LNVM krājumā glabājas viena no senākajām un lielākajām keramikas kolekcijām Latvijā. Vairāk nekā 5000 priekšmetu plašajā kolekcijā ietilpst gan saimniecības trauki – krūzes, bļodas, šķīvji, sāls un cukura trauki, piena, ievārījuma un medus podi, krūkas un krūzītes –, gan dekoratīvā keramika – svečturi, vāzes, sienas šķīvji, sīkplastika.

Trauki gatavoti laikā no 19. gadsimta vidus līdz mūsdienām. Keramikas kolekcijā iekļauti gan tradicionālās podniecības paraugi no visiem Latvijas novadiem, gan mākslas keramika. No plašāk pārstāvētajiem autoriem minami: Andrejs Paulāns, Antons Šmulāns, Polikarps Čerņavskis, Ādams Kāpostiņš, Polikarps Vilcāns, Staņislavs Vilcāns, Antons Ušpelis (vecākais), Kārlis Volgemūts, Jānis Krievs, Gustavs Ozoliņš, Vilhelms Ūdrass, Ansis Cīrulis, Jēkabs Dranda, Aleksandrs Sirotins un Pēteris Šteinbergs.

Pirmie keramikas priekšmeti muzejā savākti jau 19. gadsimta beigās, bet 1920.–40. gados nozīmīgu ieguldījumu kolekcijas papildināšanā deva Pieminekļu valdes organizētās etnogrāfiskās ekspedīcijas.

Šajā periodā muzeja kolekcijā nonāca arī vairākas privātpersonu veidotas kolekcijas – 1928. gadā muzejs iegādājās Eduarda Paegļa un Almas Birģeles-Paegles 4500 priekšmetu lielo kolekciju, no kuriem vairāk nekā 600 bija keramikas priekšmeti. Muzeja krājumā nonākuši arī keramikas priekšmeti no Mērijas Grīnbergas (vecākās), Antonija Kazimira Rēmera, Arvīda Dzērvīša, Jāņa Rieksta, Osvalda Kaņepa vākuma. Vairāki tūkstoši keramikas kolekcijas priekšmetu iepirkti padomju okupācijas laikā.

Keramikas kolekciju turpina papildināt mūsdienu keramiķu darbi, kuros redzama tradicionālās podniecības prasmju, trauku formu un rotājumu pēctecība.

Kolekcijas krājuma glabātāja Anna Bartkeviča

Lai iepazītos ar muzeja krājuma priekšmetiem klātienē, aicinām aizpildīt kontaktformu, norādot interesējošo tēmu un hronoloģiju. Pēc ziņas saņemšanas ar jums sazināsies muzeja speciālists.

Iepriekšējā lapa Nākamā lapa
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.